Samlex 1500W Modified Sine Wave Inverter 12V SAM150012
Dtech Marine Dtech Marine online store
  • Home
  • Collections
    • collections
  • Catalog
  • Products
  • About Us
  • Contact
  • Home
  • Inverters
Sold out.
type: Inverters
Vendor: Samlex America
Description:
1500W Modified Sine Wave Inverter - 12V
SAM Series low interference, high efficiency modified sine wave DC-AC inverters convert 12 VDC to 115 VAC at an output frequency of 60 Hz.
ETL safety listed.
Features:
  • Compact design
  • Load controlled cooling fan
  • Low battery input alarm
  • Universal protection circuit: thermal, battery, overload, short circuit, earth fault
  • Soft start technology
  • Cool surface technology
  • Low interference technology
Specifications:
  • Input: 12 VDC
  • Output: 115 VAC